Све је почело 1944. године, на дан ослобођења Београда 20. октобра, када су од стране председника Југославије Јосипа Броза Тита основана филмска секција при одељењу Врховног штаба НОВЈ чији је задатак био производња филмских журнала, са циљем праћења свих важнијих догађаја везаних за политички, привредни и културни развој земље, као и председника Тита.
Филмски журнал као кратка форма која се емитовала у биоскопима пре филмске пројекције, представљала је начин да се грађани информишу о дешавањима у земљи и иностранству. Редовно је излазио годинама, сваке суботе. До среде су се вршила снимања, у четвртак синхронизација, а у петак цензура. Састојао се од неколико сегмената, сторија, које су се односиле на политику, културу, спорт и дешавања у свету.
Филмски журнал, уз документарне филмове и ванредне бројеве, представља основни и најобимнији фонд Филмских новости. До 1989. године, када се престаје са производњом филмског журнала, Филмске новости су произвеле, а данас у свом архиву чувају, преко 15 милиона метара филмске траке које представљају историју и културно наслеђе не само бивше Југославије и Балкана, већ целог света, што их сврстава у најзначајније архиве тог типа у Европи.
Данас Филмске новости представљају филмски архив при Министарству културе и информисања Републике Србије, у сектору заштите културног наслеђа.Основни задатак Филмских новости je очување филмског архивског фонда које су стварале последњих 76 година, поред кога су очувале i традицију производње документарних филмова, што чине кроз свој богат архивски материјал, чиме га чине доступним широј публици.
Филмске новости су се 2018. године придружиле Светској федерацији филмских архива (FIAF), а у 2019. години и Европској федерацији филмских архива (ACE) и на тај начин омогућиле бољу размену знања и искустава, а све у циљу што боље зашите филмске архивске грађе и њене доступности.